Wygłuszanie ścian

Standard

Nie są rzadkością sytuacje, kiedy osoby niegdyś mieszkające na wsi albo na obrzeżach miast chcą, albo zmuszone są do przeprowadzki do centrum miast. Ponieważ przywykły do innych warunków mieszkaniowych niż wspólny budynek z wieloma rodzinami, pojawiający się hałas jest dla nich bardzo uciążliwy. Jednocześnie same mogą swoimi nawykami i przyzwyczajeniami w pewien sposób zakłócać ciszę pozostałym lokatorom. W takiej sytuacji pomocne mogą się okazać systemy wygłuszania ścian.

Żeby całkowicie pozbyć się dźwięków z zewnątrz, a równocześnie sprawić, by reszta sąsiadów nie słyszała, co dzieje się w mieszkaniu, należy postawić tzw. przedściankę. Jej technologia pozwoli na eliminację zarówno dźwięków wysokich, jak i niskich. Najlepiej, jeśli sąsiad także zdecyduje się na to rozwiązanie.

Przedścianka oparta jest na działaniu kanapkowym – różne tonacje dźwięków muszą przedostać się przez różnej gęstości warstwy. Mogą nimi być wełna mineralna i maty akustyczne. Warstwą, którą się bezpośrednio klejem przytwierdza do ściany jest specjalna mata akustyczna. Do niej mocowany jest stelaż do płyt gipsowo – kartonowych, natomiast powstałą między wełną a stelażem pustkę wypełnia się wełną mineralną. Ostatni etap stanowi montaż płyt, do czego najlepiej zastosować płyty włókno – cementowe. Nie mogą one dotykać podłogi ani sufitu, ponieważ stropy dobrze przenoszą dźwięki i stworzyłby się mostek akustyczny. Powstałe prześwity między ścianą a stropami wypełnia się akrylem albo warstwą silikonu.

Wygłuszanie ścian jest procesem czasochłonnym, ale później znacząco poprawia się komfort użytkowania mieszkania. Przy wygłuszaniu sufitu można wykorzystać rozwiązania podwieszane. Natomiast podłogę tłumi się styropianem albo wełną, po czym wylewa się beton albo układa na podkładzie panele.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s