Podaj cegłę…

Standard

Foter / CC BY-SA

„Podaj cegłę, podaj cegłę, zbudujemy nowy dom”. Te słowa jednej z piosenek zna chyba każdy z nas. Dzisiaj tak dla odmiany będzie o materiałach budowlanych a ściślej rzecz biorąc o cegłach. Cegły bowiem są jednym z podstawowych materiałów budowlanych, z których stawia się domy. Jednak ich niektóre rodzaje można wykorzystywać również w celach dekoratorskich.

Oprócz tego, że cegła w dalszym ciągu jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych to jest ona znana już od czasów starożytnych. Początkowo stosowano do budowy domów cegły palone na słońcu – znano je już w piątym tysiącleciu przed naszą erą. Cegła wypalana pojawiła się znacznie później, bo około IV wieku p. n.e. Zaś najnowszym „wynalazkiem” są cegły silikatowe, czyli wapienno-piaskowe. Pierwsze powstały w XIX wieku.

Z czasem zaczęto na cegłach ryć oznaczeni wytwórcy a także stawiać jego stemple, co miało ułatwić rozróżnienie produktów różnych osób.

Współczesne cegły mają różne wymiary, ale z reguły zachowują proporcje 1:2:4.

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów cegieł:

– cegła surowa;

– cegła ceramiczna (klinkierowa)

– cegła wapienno-piaskowa;

-cegła magnezytowa;

– cegła żużlowa;

– cegła szamotowa.

Jak już wspominałem cegłę można wykorzystać nie tylko do budowy domu, ale i w celach dekoratorskich i o tym teraz chciałbym trochę napisać. Cegłę w celach dekoratorskich można wykorzystać na wiele sposobów. Można przykładowo zostawić „gołe” ściany. Taki zabieg doskonale sprawdzi się w stylu loftowym czy industrialnym, gdzie surowość idzie w parze z minimalistycznym wystrojem. Jeżeli zaś wolimy nieco bardziej ciepłe wnętrza można do obłożenia ścian użyć cegły klinkierowej lub ozdobnej. Co ciekawe takie rozwiązanie można zastosować zarówno na całej ścianie lub jedynie w jednym miejscu – na przykład na wnęce czy do obłożenia okolic kominka. W tym ostatnim przypadku lepiej zastosować cegłę lakierowaną – będzie to stanowiło dodatkową ochronę przed zabrudzeniem dymem z kominka.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s